facebook

ДепартаментАдминистрация и управление

Актуално

zaglavna-new_678x410_crop_478b24840a
15.11.2024 15:10

Четвърта кръгла маса за развитието на туризма събра екперти и представители на местната власт

Нов български университет беше домакин на кръгла маса на тема: „София - столица с богата култура и история: преглед на ценностите на район Овча купел и начини за развитие и привличане на нови туристи.

Събитието, с домакин секция Туризъм НБУ, събра експерти и представители на различни организации, сред които УНСС, Българската асоциация за туризъм, БТС, Асоциацията на българските градове и региони, ОП Туризъм и Столична община.  Участниците обсъдиха ключови стратегии за популяризиране на културното и историческо наследство на София, като се фокусираха върху развитието на София като туристическа дестинация.

 

 

Кръглата маса беше структурирана в два модула: Управление на културния туризъм в дестинация София и Управление на историческия туризъм.

По време на дискусиите бяха изведени ценни идеи и препоръки за привличане на нови туристи и подобряване на туристическата инфраструктура.

 

 

Гл. ас. д-р Виолета Донева от секция Туризъм на НБУ представи проект, създаден от доц. д-р Ирена Емилова, гл.ас. д-р Маргарита Мишева и гл. ас. д-р Виолета Донева по публикация в ERAZ "Създаване на модел за преживявания чрез туризъм, с цел повишаване на икономическата ефективност, чрез интегриран подход в дестинацията по примера на София, България ". 

Студентите от програма туризъм представиха проект за музей ”Хилядолетие по нашите земи”, което впечатли представителите на Столична община.

 

 

Зам.- ректорът доц. д-р Юлияна Гълъбинова подчерта проблемите свързани с неосъществената децентрализация, която пречи на възможността на реализирането на проекти и политики, както и финансирането на специализирана инфраструктура за туризъм в дестинациите. Беше обсъдена и бариерата за реализиране на европейски проекти, произтичаща от разминаването на границите на Районите за планиране на България и обхвата на Организациите за туристическо райониране, които са девет.

 

 

Районните кметове на СО – Ангел Стефанов, Константин Павлов, Трайчо Трайков, споделиха, че биха стимулирали туризъм, приемлив за обществото и със създадена добра организация и съзнание върху въздействието на обществото, като информираха аудиторията какви са условията за това.

 

 

„Столична община подобрява комуникацията си с научната общност, НПО и бизнес сектора.

Отскоро е възобновена туристическата обиколка през събота и неделя в културно-историческите обекти в София, като се работи и по Неолитното селище в ж.к. Слатина“, заяви Александър Серафимов, старши експерт, направление „Европейски политики, международна дейност и туризъм“.

Станислав Младенов, заместник-председател на Програмния съвет на Програма "Европа" отбеляза, че пряката комуникация между всички структури и звена в туристическия сектор е много добра основа, която да спомогне за по-доброто развитие на туризма и да превърне София в пример за културен туризъм. Ивелин Кичуков заяви, че туризмът в България има спешна необходимост от осъвременяване на нормативната уредба, модернизиране и мащабиране на рекламната стратегия за достигане до чужди пазари. Събитието е част от проект „София - предпочитана туристическа дестинация“, реализиран с финансовата подкрепата на Столична община - Програма „Европа“ 2024.

Кръглата маса даде началото на нови инициативи за утвърждаване на София като предпочитана туристическа дестинация.

 

Фотограф: Милена Янкова